Hökarängen utmanar om att vara första gågata i landetFoto: Destination Sigtuna
Gatubråk mellan Sigtuna, Hökarängen och Helsingborg
Stora Gatan i Sigtuna utmanas som första gata i Sverige av Hökarängen rapporterar Tidningen Farsta/Sköndal.
Hökarängen anser sig ha Sveriges äldsta gågata som invigdes 1952. Stora Gatan i Sigtuna har sedan länge kallats äldst i Sverige då den härrör från 970. Titeln ”Sveriges första gågata” präglar Hökarängens centrum. Felaktigt menar Sofia Hiller på Destination Sigtuna. – Vi måste säga att vi slår Hökarängen. Om deras inte grundades innan 970?, säger Sofia Hiller enligt Tidningen Farsta/Sköndal.
”Hökarängen är patriotiska” Även om det inte gick att köra bil på Stora Gatan i Sigtuna så vidhåller Sofia att det är första gata eftersom det gick att gå på den. Hiller tycker också att Hökarängen är lite väl patriotiska: – Jag tror att Hökarängen måste blicka utanför Stockholm. De är jättevälkomna till Sigtuna och gå på den äldsta gågatan i Sverige med oss!
Äldst i Sigtuna trots allt Hökarängen kan nog inte slå Sigtuna trots allt men får göra upp med Helsingborg om att få kalla sig ”första gatan”. I Helsingborg uppger man att deras gågata 1962, Hökarängens invigdes 52. Definitionsmässigt har tidningen Farsta/Sköndal konstaterat att Sigtuna har Sveriges första gata medan Hökarängens är Sveriges första gågata.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.