Brandkår larmades till en garagebrand i Herresta, Odensala, vid lunchtid.
Två larm kom in samtidigt strax före klockan 13 till brandkåren. Det enda gällde rök från en balkong i Valsta som sedan visade sig bero på att någon grillat, det andra gällde en garagebrand i Odensala. Där lyckades brandkår begränsa branden till själva garaget och ingen spridningsrisk förelåg. Garaget var ca 12 kvadratmeter enligt Kersti Drysen, ledningsoperatör på Storstockholms räddningscentral.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Ung & Student Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.
Ung & Student Under måndagseftermiddagen inleddes "Sommarkul för alla" i Rakvereparken i Märsta – ett initiativ som bjuder på kostnadsfria sommarlovsaktiviteter för barn mellan 9 och 12 år.