Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Gäng misshandlade flicka – Skar av håret och hotade knipsa tungan

Ett ungdomsgäng bestående av fyra personer misstänks för att ha misshandlat en flicka, skurit av hennes hår och hotat knipsa hennes tunga med en tång, rapporterar Mitt i Stockholm.

Händelsen ska ha inträffat i ett garage i Märsta i början av 2017, fyra pojkar misstänks nu för brottet misshandel och försök till utpressning mot flickan som är yngre än 18 år. Två av pojkarna är från Märsta, en från Väsby och en söder om stan enligt Mitt i. De var alla bekanta med flickan sen tidigare skriver tidningen Mitt i.

Slog ner henne till marken
De ska ha slagit flickan i ansiktet, dragit henne i håret och fällt henne till marken. Där ska hon ha mottagit sparkar och stampats på, en kniv kastades också mot hennes ansikte. Flickan ådrog sig en hjärnskakning, blodansamlingar under huvudsvålen, blåmärken och hudavskrapningar.
– Det är allvarliga gärningar det handlar om och unga gärningspersoner vilket inte hör till vanligheterna, säger åklagare Sanna Nesser till Mitt i.

Hotade knipsa tungan
Flickan utpressades också på pengar, tusentals kronor genom våld och hot om våld. De skar av hennes hår med en kniv, de ska också försökt öppna hennes mun och höll fram en tång som de hotade att klippa av hennes tunga med. De tvingade också av flickan hennes byxor och kofta. Om hon gjorde en polisanmälan så skulle de skada henne och hennes familj.

Meningarna går isär om vad som hänt, de medger att de varit på platsen, två av personerna erkänner att de använt våld mot flickan säger åklagaren enligt Mitt i.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening