Fyra skadades i samband med olyckan i Tullen vid midnattFoto: Magnus Granhagen
Fyra skadade efter olycka vid ”Tullen”
Fyra personer skadades i samband med att en bil körde av vägen vid Tullen vid midnatt: -Två fördes till sjukhus med ambulans och två med helikopter, säger Börje Nordahl på räddningstjänsten till Aftonblaet.
Kring midnatt körde en personbil med fyra personer av väg 255 i höjd med ”Tullen” och voltade flera gånger, skriver Aftonbladet. Samtliga fyra var män i 20-årsåldern. Två av dem fördes med ambulanshelikopter till Karolinska och de två andra åkte ambulans till Danderyd. – Bilen har ju voltat ut på en äng i anslutning på vägen och i samband med det har de blivit skadade, säger Fredrik Ladenstedt, stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord, till tidningen.
Föraren ska i samband med en kurva ha tappat kontrollen över bilen har men polisen har ännu inte kunnat hålla förhör med de som färdades i bilen. Skadeläget var inte känt nu på morgonen. Olyckan rubriceras som vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.