Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Fyra bilar krockade vid Pinbacken

Fyra bilar har krockat vid Pinbacken och det råder begränsad framkomlighet förbi platsen.

Vid 15.30-tiden krockade uppemot fyra fordon i Pinbackshallen. Trafiken har varit intensiv till och från Märsta hela dagen i julruschen. Framkomligheten kommer att vara begränsad under eftermiddagen. Det är oklart om någon är skadad.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening