Fullmäktige sammanträdde i Kulturum på torsdagenFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Fyra beslut på fullmäktige

Kommunfullmäktige var en relativt avslagen historia fram till att kommunfullmäktiges inriktningsmål skulle preciseras.

Fullmäktige hade fyra beslut att fatta plus att utse nämndemän. Ett av besluten blev en återremiss då både majoritet och opposition var överens om att inte betala in 28 miljoner till Kommuninvest i skrivande stund utan vänta till efter nyår. Gällande inriktningsmålen presenterade kommunstyrelsens ordförande Lars Bryntesson (S) fyra mål som kommunfullmäktige ska utgå ifrån. Debatten pågick i en timme innan fullmäktige med siffrorna 27-19 antog de fyra målen. Det handlar om ekonomisk hållbarhet, ekologisk hållbarhet, social hållbarhet och demokratisk hållbarhet. Bryntesson poängterade att det handla om ansvar för både nuet och framtiden. Dessa fyra mål ska även vara en del av samtliga nämnders styrsystem. Mårten Fintling (C) ansåg att det var för luddiga, Michael Harvey (KD) menade att det är så fina ord som redan står i Sveriges rikes lag.

”Harvey kan lägga egna förslag”
Dan Rosenholm (FP) ansåg att Harvey skulle komma med ett eget förslag och inte bara gå på Moderaternas yrkande. Mårten Fintling kritiserade Rosenholm för att inte hela kommunen fanns utritad i hand presentation. Efter den timslånga debatten kunde ärendet läggas till handlingarna, (SD) valde att inte medverka i voteringen.

Fråga om nya sedlarna
Fullmäktige hanterade även frågor och interpellationer. Olov Holst (M) ställde frågor till Lars Bryntesson kring Energioperatörerna AB som är kommunens bolag för vindkraftverk, frågan var hur länge kommunen ska skjuta in medel och svaret var förhoppningsvis ”inte längre än detta bokslut”. Peter Nilsson (SD) hade ett ärende uppe kring hur kommunen förbereder sig för hanteringen av nya sedlar och svaret från Bryntesson var att det var Riksbankens ansvar samt andra som hanterar pengar på olika sätt (p-bolag, banker). En försäljning av mark i Arlandastad gjordes till Bilfastigeter Nord AB.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.