Foto: Insändarbild/Mattias Nordahl

Fotanglar har kastats ut i trafiken

Efter tillslaget i Arlandastad kastade gärningsmännen ut fotanglar efter sig i Arlandastad och Märsta: - Vi har inte plockat upp allt ännu, säger Ola Österling vid Polisens ledningscentral

Med anledning av inbrottet i Arlandastad så kan det ligga fotanglar ute i Märsta och Arlandastad. Kör försiktigt då dessa inte plockats upp än i morgonrusningen.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening