En äldre herre som varit försvunnen från ett boende i kommunen har kommit tillrätta enligt Polisen.
Mannen försvann klockan 9 på morgonen under söndagen och när märsta.nu kontaktade Polisen under morgonen var fallet inte avslutat. Hesam Akbari vid Polisens regionledningscentral berättade för märsta.nu att patruller sökt i allmänna institutioner som sjukhus och butiker. Vid lunchtid meddelar Polisen Stockholm Nord att mannen kommit tillrätta kl 10.30. Mannen ska ha kommit in på hemmet självmant. Försvinnandet är det kort tid bland dementa i kommunen, förra månaden försvann en 68-årig kvinna som sedermera hittades avliden i Knivsta
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.