Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Förvirrad man på spårområde

På onsdagseftermiddagen och kvällen försenades tågen mellan Stockholm-Uppsala på grund av att en man vandrade omkring på spåren.

Tåg mellan Märsta-Stockholm fick stanna till i Rosersberg under seneftermiddagen på onsdag. Anledningen var att en man tagit sig in på spårområde i Märsta. Polis fick tillkallas för att söka honom men det tog en stund tills han påträffades. Mannen uppgavs vara förvirrad men var inte fysiskt skadad.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.