För snart två år sedan skickade sigtunabon Lina in ett förslag om att bygga om Borgmästarängen i centrala Sigtuna: - Platsen skulle kunna vara vacker och inbjudande med sitt fina läge med utsikt över ängen och Mälaren. Men nu är det få personer som skulle få för sig att sitta där, säger hon.
Lina skrev medborgarförslaget till kommunfullmäktige för snart två år sedan och ännu har det inte besvarats skriver hon i ett mail till märsta.nu. Enligt Lina är Borgmästarängen en otrygg plats där det ”langas och urineras” bakom buskarna. – Det är en otrygg plats som är mörk stängd och perfekt för ljusskygg aktivitet, skriver Lina i ett mail till redaktionen.
Borgmästarängen skulle kunna vara en vacker och inbjudande plats menar hon. Man skulle kunna göra en lekplats och en plats där man kan sitta och se ut över ängen och Mälaren: – I centrala Sigtuna finns endast en liten lekplats vid restaurang Valvet, den är rolig en mycket kort stund och för lite mindre barn. Mitt förslag är därför att ta bort buskaget som möjliggör langning och urinering och istället sätta upp en gungställning eller varför inte en kreativ lekplats som knyter an till Sigtunas historia?
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.