För snart två år sedan skickade sigtunabon Lina in ett förslag om att bygga om Borgmästarängen i centrala Sigtuna: - Platsen skulle kunna vara vacker och inbjudande med sitt fina läge med utsikt över ängen och Mälaren. Men nu är det få personer som skulle få för sig att sitta där, säger hon.
Lina skrev medborgarförslaget till kommunfullmäktige för snart två år sedan och ännu har det inte besvarats skriver hon i ett mail till märsta.nu. Enligt Lina är Borgmästarängen en otrygg plats där det ”langas och urineras” bakom buskarna. – Det är en otrygg plats som är mörk stängd och perfekt för ljusskygg aktivitet, skriver Lina i ett mail till redaktionen.
Borgmästarängen skulle kunna vara en vacker och inbjudande plats menar hon. Man skulle kunna göra en lekplats och en plats där man kan sitta och se ut över ängen och Mälaren: – I centrala Sigtuna finns endast en liten lekplats vid restaurang Valvet, den är rolig en mycket kort stund och för lite mindre barn. Mitt förslag är därför att ta bort buskaget som möjliggör langning och urinering och istället sätta upp en gungställning eller varför inte en kreativ lekplats som knyter an till Sigtunas historia?
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.