Foto: Ryanair

Flygvärdinna döms för grovt flygfylleri

En flygvärdinna på ett Ryanairplan var berusad på jobbet - nu döms hon till villkorlig dom för flygfylleri.

TV4 rapporterar om händelsen som inträffade 3:e augusti ombord på ett plan som skulle flyga till Riga. Det var personalen ombord som slog larm då man misstänkte att hon var berusad. Polisen anlände som kontrollerade nykterheten och därefter delgavs hon misstanke. Kvinnan hade 1,2 promille alkohol i kroppen enligt utredningen. Kvinnan ska ha druckit brandy-shots, men vet inte hur många. Hon kände sig inte full. Kvinnan uppgav i rätten att hon var medveten om att hon hade ansvar för säkerheten ombord. Hon döms till villkorlig dom och 4400 kronor i böter.

Fotnot: TV4 har sökt Ryanair för en kommentar men utan resultat.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening