Foto: Swedavia/Victoria Ström

Flygförseningsärenden i domstol kraftigt ökande – Tingsrätterna ser en fördubbling i flygmål

Antalet flygförseningsärenden som når domstol har upplevt en kraftig ökning. Tingsrätterna rapporterar att flygmål har mer än fördubblats sedan 2022, då covid-19 slutade klassas som en allmänfarlig sjukdom.

Särskilt Nyköpings tingsrätt och Attunda tingsrätt, som hanterar ärenden från Skavsta respektive Arlanda flygplats, ser en ström av flygförseningsärenden, rapporterar SVT.

Elisabet Wass Löfstedt, lagman på Nyköpings tingsrätt, noterar en liknande trend som på Attunda tingsrätt. Hon påpekar att antalet fall börjar öka i takt med ökande resande. Denna ökning syns tydligt i båda tingsrätterna jämfört med föregående år.

En del av förklaringen till denna ökning är den växande gruppen företag specialiserade på att bistå passagerare med att återfå sina pengar. Dessa företag skickar ofta flera olika fall samtidigt till tingsrätterna, vilket bidrar till en högre belastning.

Anders Dereborg, lagman på Attunda tingsrätt, uttrycker oro över den ökande mängden flygmål som rör Arlanda. Prognoser pekar på att tingsrätten kan förvänta sig över 2000 sådana fall, vilket kan leda till prioriteringsfrågor gällande andra mål.

Att hantera denna enorma mängd flygmål kräver en betydande insats. Dereborg noterar att tingsrätten har en arbetsgrupp med ett etablerat system för att effektivt handskas med denna ökade belastning.

På Nyköpings tingsrätt förutspås också en fortsatt ökning av fall.

”Folk reser som vanligt igen,” kommenterar Elisabet Wass Löfstedt enligt SVT.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening