Stockholms län får tio fler ambulanser och ytterområdena förstärks.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Fler ambulanser till länet
Stockholms län får fler ambulanser, dagens 73 stycken ska öka med tio under 2019: - Det här är ett ambulanslyft, säger Marie Ljungberg-Schött (M), akutsjukvårdslandstingsråd, till SVT Stockholm.
Efter en ny upphandling av landstinget ska 40 ambulanser som drivs av Samariten Ambulans AB och Falck Ambulans AB bli 50 stycken, dessutom har landstinget 33 egna ambulanser. Totalt ska alltså 83 ambulanser rulla runt i länet från och med 1 februari 2019 rapporterar SVT Stockholm. -i behöver få bättre täckning i ytterstadsområdena. Ibland finns det bara en ambulans i området, om den är upptagen så måste en ambulans från ett annat område larmas, vilket kan ta tid, säger akutsjukvårdslandstingsråd Marie Ljungberg-Schött (M) till SVT Stockholm.
22 av de 83 fordonen kommer att ha fyrhjulsdrift, något som var ett problem i samband med förra årets snökaos i november då ambulanser körde fast. Ambulanssjukvården kostar 520 miljoner kronor per år.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.