Mårten Fintling/Foto: Privat

Fintling: Ett steg mot avskaffad demokrati

På förmiddagen meddelande regeringspartierna tillsammans med Alliansen att extra valet ställs in. Ett beslut som lokals centerpartisten Mårten Fintling kritiserar: - Det nya i situationen nu är att Alliansen och Regeringen vill kortsluta riksdagen. Man respekterar alltså inte folkviljan. Partierna i regeringen och Alliansen ser dig själva som den enda garantin för politiskt stabilitet. Tyvärr är detta alltid i historien första steget mot att avskaffa demokratin, skriver Fintling via Facebook.

Extra valet 22:a mars ställs in. Statsminister Stefan Löfvén (S) gav beskedet på förmiddagen tillsammans med sin regeringspartner Miljöpartiet och den borgerliga Alliansen. De sex partierna har kommit överens om hur man ska hantera statsministeromröstningen och budgetomröstningen genom att den kandidat eller budget som har flest partier bakom sig släpps fram och de övriga av de sex partier som idag nått överenskommelsen lägger ner sina röster.
Respekterar inte folkviljan
Beskedet gillas inte av lokale centerpartisten och fullmäktigeledamoten Mårten Fintling. Via Facebook skriver han att detta kan vara ett första steg mot att avskaffa demokratin eftersom man bortsluter Riksdagen och inte respekterar folkviljan. Fintling ger också folkpartiledaren Jan Björklund en känga för hans uttalande om att en demokrati ska bestå av seriösa partier:
– Vem bestämmer vad som är ett seriöst parti? Är det Folkpartiet som bestämmer det, frågar sig Fintling.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.