Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Fängelse för taxirån

En man från Knivsta döms till fängelse i nio månader sedan han misshandlat en man och stulit dennes taxi i Märsta förra året.

Det var förra sommaren i juni som den nu 35-årige mannen hotade en man i Märsta på dennes taxi genom att ta fram en kniv och hålla mot mannens hals. Gärningsmannen körde sen runt med taxin i Märsta innan den påträffades vid korsningen väg 263/273 i Arlandastad.

Taxichauffören hade plockat upp 35-åringen i Märsta och han uppgav att han bara skulle en kort sträcka, helt plötsligt drog han fram kniv och utdelade flera slag mot hans ansikte. Taxichauffören saktade ner och lämnade bilen varpå gärningsmannen åkte iväg. I bilen fanns också chaufförens plånbok med några tusen kronor som gärningsmannen stal.

Enligt gärningsmannen så blev han upprörd efter att taxichauffören bara lämnat växel på 100 kronor på 500 kronor för den korta resan. Han medger hot men säger att han körde iväg med bilen först när taxichauffören ringde polisen.

Mannen döms nu till fängelse i nio månader för stöld, grovt tillgrepp av fortskaffningsmedel och olovlig körning, han döms även i ett annat ärende för en misshandel från i höstas.

Här kan du läsa mer om händelsen 

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening