Det saknas journalister i Sigtuna kommun. Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Få journalister i Sigtuna kommun

Sigtuna kommun har bara 24 yrkesverksamma journalister vilket innebär 0,5 per tusen invånare och näst sämst i länet.

Sigtuna är den 152:a journalistätaste kommunen i landet med 24 journalister och 0,5 per 1000 invånare. Det visar statistik från Institutet om mediestudier som presenterades på måndagen som konstaterar att fördelningen av journalister är sned i landet med de flesta boende i Stockholms län. Glesbygdskommuner har bara ett fåtal av landets journalister och i jämförelse med Rinkeby-Kista så är journalisttätheten obetydlig.

Flest bor i Märsta
Sigtuna kommun borde enligt rikssnittet ha 59 journalister. 12 procent av kommunens journalister bor i utpräglade villaområden, 37 procent bor i flerbostadshus och övriga i områden med blandade områden. Sju av journalisterna bor i Sigtuna stad, 12 i Märsta, tre i Rosersberg, en i Skepptuna och en är oklar. I jämförelse med Stockholms läns kommuner är Sigtuna dock sist tillsammans med grannkommunen Väsby som håller samma nivå med 0,5 per 1000 invånare. I studien har bara journalister som är yrkesverksamma genom Svenska Journalistförbundet medverkat. Det finns fler yrkesverksamma journalister per 1000 invånare i både Södertälje och Botkyrka än i Sigtuna. Flest finns i Stockholm med 4,9 följt av Solna med 3,3 och Nacka 2,9.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.