Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Explosion på Sätuna var fyrverkeri

Vid 22.30-tiden larmade brandkår och polis till Sätuna med anledning av att boende hört en kraftig explosion.

Boende i Märsta larmade räddningstjänst och polis då en kraftig explosion hörts från Sätuna torg vid 22.30-tiden. En stor insats kommenderades ut till platsen. Efter att räddningstjänsten kontrollerat området konstaterade man att det kraftiga ”explosionsljudet” kommit från fyrverkeripjäser, detta då de låg kvar på torget. Räddningscentralen i Stockholms län uppgav vid 23-tiden att det rör sig om ”kraftiga fyrverkerier”. Insatsen avslutades vid 23-tiden. Det finns inga rapporter om materiella skador eller personskador.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.