Boende på Sätuna och kring Märsta station vaknade av en kraftig detonation på Sätuna torg vid 3.30-tiden i natten.
En restaurang på Sätuna tog utsattes för en sprängning vid 3.30-tiden i natt. Förödelsen är kraftig på fasaden och de ligger bråte över hela Sätuna torg. Torget har spärrats av för teknisk undersökning av polisen.
Chockade märstabor påväg till pendeln stannade upp och tittade: – Vad är det som händer egentligen, sa en av de förbipasserande till märsta.nu
Polisen har inlett en förundersökning gällande allmänfarlig ödeläggelse. Ingen person har skadats men materiella skador på fönster i kringliggande fastigheter har skadats. Avspärrningarna kommer inte påverka trafiken men gående kan inte gå genom Sätuna torg utan måste gå runt.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.