Polisen grep en biltjuv vid 18-tiden på Buregatan i ValstaFoto: MMS-Bild/Jennifer Ghazal

Exklusivt: Här grips biltjuven

Polisen grep vid 18-tiden en biltjuv i Valsta: - Om det är tjuven eller inte får utredningen visa, men han har kört bilen i alla fall, säger Eva Nilsson vid Polisens regionsledningscentral till märsta.nu

Polisen jagade en biltjuv genom Märsta och vid 18-tiden svängde polis och den stulna bilen in på Buregatan. Ett ögonvittne berättar för märsta.nu att han som körde hoppade ur bilen och sprang mellan husen ner mot lekparken. Han la sig ner till slut när polisen nästan var ikapp honom. Mannen är misstänkt för tillgrepp av fortskaffningsmedel och rattfylla. Polisen ska nu utreda om det är den aktuella mannen som stulit bilen.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.