En häktad efter tillslag på Arlanda

Efter ett tillslag på Arlanda i mitten av april har en person häktats misstänkta för grova bedrägerier kopplade till bostads- fastighetslån.

Efter ett omfattande utredningsarbete har Ekobrottsmyndigheten (EBM) genomfört tillslag mot flera personer misstänkta för grova bedrägerier kopplade till bostads- och fastighetslån. En person har häktats i ärendet medan flera andra har delgivits misstanke.

Det misstänkta brottsupplägget involverar användandet av falska uppgifter i inkomstdeklarationer, anställningsavtal och familjeförhållanden för att vilseleda banker att bevilja lån till personer som egentligen inte uppfyller lånekraven.

Den huvudmisstänkte personen greps på Arlanda den 18 april i samband med ett försök att lämna landet. Efter gripandet genomfördes flera husrannsakningar i Karlstad och senare även i Uppsala. Trots att flera personer anhölls och förhördes har de senare släppts, men misstankarna kvarstår.

Tillslagen är resultatet av ett långvarigt utredningsarbete och spaning utfört av EBM i Linköping och Örebro. Poliser vid EBM i Uppsala och Polismyndigheten i region Bergslagen har samverkat i insatsen.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.