En häktad efter tillslag på Arlanda

Efter ett tillslag på Arlanda i mitten av april har en person häktats misstänkta för grova bedrägerier kopplade till bostads- fastighetslån.

Efter ett omfattande utredningsarbete har Ekobrottsmyndigheten (EBM) genomfört tillslag mot flera personer misstänkta för grova bedrägerier kopplade till bostads- och fastighetslån. En person har häktats i ärendet medan flera andra har delgivits misstanke.

Det misstänkta brottsupplägget involverar användandet av falska uppgifter i inkomstdeklarationer, anställningsavtal och familjeförhållanden för att vilseleda banker att bevilja lån till personer som egentligen inte uppfyller lånekraven.

Den huvudmisstänkte personen greps på Arlanda den 18 april i samband med ett försök att lämna landet. Efter gripandet genomfördes flera husrannsakningar i Karlstad och senare även i Uppsala. Trots att flera personer anhölls och förhördes har de senare släppts, men misstankarna kvarstår.

Tillslagen är resultatet av ett långvarigt utredningsarbete och spaning utfört av EBM i Linköping och Örebro. Poliser vid EBM i Uppsala och Polismyndigheten i region Bergslagen har samverkat i insatsen.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.