Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Elva bötfällda i trafikkontroll

I samband med förmiddagens trafikkontroll så bötfälldes elva personer på Arlandaleden.

Polisen genomförde en hastighetskontroll på Arlandaleden under förmiddagen. Elva förare bötfälldes för att ha kört för fort och en förare blev dessutom av med körkortet. En person bötfälldes också för att inte ha använt blinkers. Kontrollen pågick under en timmes tid mellan kl 8-9.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.