Sigtuna kommun fick massiv kritik både nationellt och lokalt för att man flyttade påsklovet på grund av newroz.
Kritiken var inte nådig mot det gamla beslutet från 2004 att ge elever i kommunen ledigt för newroz, ortodox långfredag och första dagen av muslimernas eid. På märsta.nu:s facebooksida rasade de flesta invånare mot att både anpassa sig för andra traditioner men också att lovet inte synkade med andra kommuners ledighet. Newroz inföll 21:a mars vilket innebar att påsklovet ägde rum den aktuella veckan och inte veckan efter som de flesta andra kommuner i länet och landet. I ett pressmeddelande på kommunens hemsida står det att nuvarande modell kommer att ses över. Läsåret i kommunen innehåller 178 skoldagar 12 lovdagar, dessa har fördelats över läsåret med hänsyn till mer än bara den protestantiska kyrkans traditioner. Även i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden ska man se över modellen eftersom Arlandagymnasiet också omfattas av loven.
Notiser Ett omfattande strömavbrott inträffade i delar av Sigtuna under tisdagsmorgonen. Avbrottet pågick mellan klockan 05.00 och 05.30 och berörde tusentals hushåll och verksamheter i området.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.