En elev tog bild på en av bränderna idag som anlades i toaletten.Foto: Insändarbild
Efter bränderna: Nu låser man toaletterna
Sedan förmiddagens bränder på Ekillaksolan har läsarna via märsta.nu på Facebook upprörts över situationen får vidgå: - Jag är så arg! Kan jag lämna mitt barn trygga i skolan, skriver en person. Nu svarar skolan med att låsa toaletterna.
Tre bränder på en förmiddag ledde till att Ekillaskolan fick stängas för resten av dagen redan före lunch. Sedan märsta.nu publicerade artikeln på vår facebooksida har kommentarerna haglat. Många undrar om det är säkert att lämna sina barn, varför skolan inte gör något åt saken. Andra vill införa kamerabevakning och väktare.
Vidtar åtgärder Under eftermiddagen meddelade kommunen efter att skolledningen haft krismöte att man inför en del åtgärder från och med i morgon fredag. Två vakter kommer att stationeras på Ekillaskolan. Det införs nolltolerans mot håltimmar så att inga elever kan hänga i skolan utan att vara på lektion. I månadsskiftet januari-februari monteras kameror även inomhus. Samtliga toaletter får nyckellås och endast personal kan lämna ut nyckel, detta för att samtliga bränder startat i papperskorgarna på toaletter. Samtliga elever och föräldrar kommer att informeras om vad som beslutats och samarbetet med Attunda Brandkår kommer att fortsätta med en ”Skol-brandman”
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.