Här inne på Kunskapens hus pågår utbildning i E-sport Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

E-sportprogrammet ger eko efter sig

Arlandagymnasiets nya E-sportprogram ger eko efter sig i hela landet och det ringer föräldrar till spelande barn: - Jag har haft flera som kontaktat mig från grundskolan. En mamma ringde för två veckor sedan och berättade att hennes son gick i sjuan och ville gå esportinriktningen, berättar rektorn Andreas Eriksson för Aftonbladet E-sport som gjort ett besök på skolan.

Arlandagymnasiet har en Wall of fame med framgångsrika elever som gått på skolan, där hänger bland annat Henrik Schyffert Staffan Olsson och Tony Mårtensson. I framtiden kan det även bli en e-sportare på väggen. Skolans e-sportprogram är som märsta.nu tidigare berättat ett av få skolor i landet som erbjuder programmet. Aftonbladet E-sport kom nyligen på besök och pratade med programansvarige, rektor och elever. Målet för eleverna är att bli bäst och kunna leva på sporten. Ett delmål är att vara med på Gymnasiecupen i E-sport och även Dreamhack i Jönköping. Eleverna har fått i uppgift att bilda ett lag och träna.

Ex-proffset coachar
Eleven Mahdi Wandi, 16, berättar för tidningen att det var en segstartad utbildning men att upplevelsen nu varit upp till förväntningarna. Jonas ”Iceman” Dahl är deras lärare och han var tidigare proffs. Han har fått in rapporter från varje elev om deras mål och har gett feedback på hur de ska nå dit. Det handlar dock inte bara om att spela en massa, spelandet är nästan sekundärt i programmet då man måste gå i ett ”vanligt program” samtidigt. Ingen får till exempel spela vid trötthet eller om studierna missköts.

”Ska spelandet uppmuntras?”
Intresset är nu stort i hela riket och rektorn Andreas Eriksson berättar att det ringer föräldrar konstant och har frågor, bland annat om man ska uppmuntra spelandet genom att låta barnen få spela även på skoltid.
– Föräldrar till esportare har hört av sig och varit lite oroliga, ska vi verkligen premiera ett slags datorspelsberoende? Men när man talat om hur vi lagt upp det, att vi verkligen tänker på helheten kring spelandet – att man spelar inte när man är trött och det finns ingen anledning att spela sju timmar i sträck – då har det blivit ganska positivt tycker jag och nästan tvärtom, att det vill de också att sina barn ska in i, säger Andreas Eriksson, rektor till Aftonbladet E-sport.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.