Idag höjs priset på SL-biljetter som köps direkt i spärren. Minimipriset för en biljett blir då 50 kronor.
SL vill att man handlar biljetter på andra sätt än i spärren, därför höjs idag biljettpriset för biljetter som köps i spärrarna. Minimipriset för en vanlig vuxenbiljett blir 50 kronor. Skillnaderna kommer att vara stora mellan SL:s olika biljetter för samma resa. Kupongpriset blir 25 kr/st men eftersom det krävs två för en resa blir det alltså 50 kr. Det reducerade priset hamnar på 16 kr/kupong. Att köpa via SL:s app, i biljettautomat eller via SMS är betydligt billigare då priset där ligger kvar på 18 kr/kupong för helt pris och 10 kr/kupong för reducerat pris. Även reskassan blir kvar på samma pris som innan och är det absolut billigaste sättet att resa med via SL.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"