36 sibiriska katter har under det senaste året hittats dumpade i området kring Märsta, varav tre var döda. Katterna har ofta varit magra och skygga, och flera har fått ungar innan de påträffats. Det rapporterar TV4:s Kalla Fakta.
En av katterna blödde från underlivet när den togs omhand och hos veterinären hittades döda foster. Sammanlagt uppskattas de dumpade katternas värde till över en halv miljon kronor, då en sibirisk kattunge kan säljas för uppemot 15 000 kronor. Kalla Fakta har kunnat koppla hälften av katterna till en och samma uppfödare i Märsta, som sålt kattungar för minst 650 000 kronor och som sedan tidigare är dömd för bokföringsbrott.
Efter att elva anmälningar gjorts mot uppfödaren försökte länsstyrelsen genomföra hembesök, men utan framgång. När uppfödaren själv skickade in bilder på katterna lades ärendet ner, då det räknades som en kontroll.
Kattförbundet Sverak, som ansvarar för stamtavlor och register över raskatter, har fått larm om samma uppfödare och denne är inte längre ansluten till förbundet. I en bredare granskning har Kalla Fakta hittat över 200 fall där uppfödare runt om i landet inte följt reglerna, bland annat genom att para katter för ofta eller låta kattungar själva föda ungar.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.