Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Dumpade bilen i Märstaån

En bil hittades nerkörd i Märstaån under natten: - Ägaren sa att han inte ville ha kvar bilen, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Omkring midnatt hittades en bil nerkörd i Märstaån omkring Arlandaleden/Måbyleden, polis kallades till platsen då man befarade att någon var kvar i bilen. Efter en kortare undersökning konstaterades att bilen var tom. Polis lyckades få tag i ägaren som sa att han körde ner bilen för att han inte ville ha kvar den. Det rörde sig om en äldre bil. En anmälan har upprättats, oklart om vad enligt Mats Eriksson på Polisen i Stockholm, troligtvis handlar det om miljöbrott. Bilen bärgades redan under natten från ån.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).