Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Dubbla olyckor på E4:an

Två trafikolyckor på E4:an norrgående och södergående begränsar trafiken till och från Märsta.

Sedan 11.30-tiden är det begränsad framkomlighet till och från Märsta förbi Stora Wäsby. Ett körfält i vardera riktning, det vill säga södergående och norrgående, är blockerat av räddningstjänst och polis. Enligt Trafikverket kommer störningarna pågå till tidigast 13.00. Köerna mot Stockholm startar strax norr om Rosersberg och är flera kilometer långa. Mot Märsta startar köerna vid Glädjen och sträcker sig till Trafikplats Rosersberg.

Sedan klockan 14 är det återigen fri framkomlighet på vägarna

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening