Foto: Genrebild/Swedavia

Drönare stoppade trafik på Arlanda

Någon skickade upp en drönare över Arlanda igår kväll varpå all trafik stoppades i 20 minuter: - Det får stora konsekvenser för flygtrafiken om drönare är i luftrummet, säger Åsa Öhman, pressansvarig på Swedavia, till Aftonbladet.

Arlandas luftrum stängdes helt sedan en pilot upptäckt en drönare. Inga plan fick varken landa eller lyfta från Arlanda mellan 19.00 och 19.20. Beslutet kom från Luftfartsverket och Arlanda fick snabbt agera för att vidta åtgärder. Arlanda flygplats brukar inte stoppa trafiken på grund av drönare eftersom det inte är vanligt med sådana i luftrummet. På Bromma där det finns mycket boende i området har det i våras varit drönare luftrummet vilket lett till att trafiken stoppats där. Polisen utreder nu ärendet som brott mot luftfartslagen enligt Aftonbladet och man försöker hitta den misstänkta drönaren och den person som styrde den.

Miljöbrott stoppades vid Hagbyholm

Blåljus Polisen kallades under onsdagen till Hagbyholm utanför Sigtuna sedan ett misstänkt miljöbrott uppdagats. Vid väg 263 upptäcktes 20–30 sopsäckar som hade dumpats i diket.

Få unga i kommunfullmäktige

Politik Unga vuxna är klart underrepresenterade i lokalpolitiken. Nya siffror visar att bara åtta procent av landets kommun- och regionfullmäktigeledamöter är under 30 år, trots att nästan var femte invånare i Sverige tillhör den åldersgruppen.

Över 3000 störs på natten av buller

Nyheter Allt fler uppger att de får sin nattsömn störd av trafikbuller. I Sigtuna kommun handlar det om cirka 3 200 personer, motsvarande sex procent av invånarna. Det visar Miljöhälsorapporten, en undersökning från Folkhälsomyndigheten.

Sigtuna klättrar i rankingen av friluftskommuner

Nyheter Naturvårdsverket har tillsammans med Svenskt Friluftsliv och Sveriges Fritids- och kulturchefsförening presenterat årets ranking av Sveriges friluftskommuner. Sigtuna placerar sig i år på plats 111 i landet och rankas som nummer 10 av 26 kommuner i Stockholms län.

Storboda byggs om för unga dömda

Nyheter Efter nästa sommar kan de första fängelserna för barn mellan 15 och 17 år öppna i Sverige. En av dem blir Storboda, som just nu byggs om för att kunna ta emot unga dömda från och med den 1 juli 2026.

Man gick på E4:an

Blåljus Vid 17-tiden på onsdagen promenerade en man på E4:an i höjd med Arlanda varpå polis fick tillkallas.