Pojken hittades vid Valstas elljusspårFoto: MMS-Bild
Polis vid Valstas elljuspårFoto: MMS-Bild

Död person hittad i Märsta

Polis har startat en mordutredning efter att en kropp hittats utomhus i en skog under onsdagskvällen.

Det var vid 19.30-tiden som polis larmade om att det låg en kropp utomhus i Märsta. Polisen är förtegen om omständigheterna. En teknisk undersökning pågår vid platsen. Enligt Aftonbladet så har kroppen hittats i en skog och ett stort område spärrats av för undersökningen. Uppgifter för Aftonbladet gör gällande att dödsfallet utreds som mord.

Vad märsta.nu erfar ska det vara en tonåring som hittats. Denne ska ha varit försvunnen ett tag. Polisen bekräftade strax före klockan 23 att man rubricerar fallet som mord eftersom omständigheterna är oklara. Man håller samtidigt på med förhör med personer för att utreda händelsen.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen.

Uppdaterad  kl 23.12. Artikeln uppdateras.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening