Det hände när du sov
Häng med på nattens nyheter varje morgon!
Polisen: Vid 4-tiden larmades patruller till Dahléns gata i Rosersberg där en lastbil med vitvaror haft inbrott. Det är oklart hur mycket som stulits då anmälan ännu inte är komplett.
Strax före klockan 3 skulle patruller stoppa en bil i höjd med Buregatan på Valstavägen. Bilen vägrade stanna men efter en kortare jakt så stannade den till sist. Polisen misstänker att föraren var påverkad av droger så denne fick följa med till Sollentuna för provtagning, även passagerarna i bilen misstänks för någon narkotikapåverkan.
SMHI: Det blir en härlig höstdag med klart väder och 13-17 grader. Även kvällen blir varm med 16 grader kring 20-tiden. Prognosen för helgen ser också ljus ut då det inte väntas någon nederbörd.
Kollektivtrafik: Inga störningar i skrivande stund.
Väg: På E4:an är det normal framkomlighet och inga rapporter finns för störningar varken där eller på väg 263.






































