Det hände när du sov

Häng med på nattens nyheter varje morgon!

Polis: Vid midnatt var det en person som stökade på Rosersbergs station, polis fick tillkallas och personen medtogs till stationen i Sollentuna. Kl. 1.26 var två personer nere på spårområdet vid Terminal 2 på Arlanda. Polis fiskade upp dessa och körde dem till Märsta station.

Trafik: Inga störningar i skrivande stund, se upp med hala vägar på 263:an, 255:an och E4 förbi ”Svinrakan”.

Kollektivtrafik: Går enligt tidtabell

Väder: Kall morgon med -5 grader, lite varmare under dagen och bara minus 1-2 grader.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening