Det hände när du sov

Häng med på nattens nyheter varje morgon!

Polis: Vid midnatt var det en person som stökade på Rosersbergs station, polis fick tillkallas och personen medtogs till stationen i Sollentuna. Kl. 1.26 var två personer nere på spårområdet vid Terminal 2 på Arlanda. Polis fiskade upp dessa och körde dem till Märsta station.

Trafik: Inga störningar i skrivande stund, se upp med hala vägar på 263:an, 255:an och E4 förbi ”Svinrakan”.

Kollektivtrafik: Går enligt tidtabell

Väder: Kall morgon med -5 grader, lite varmare under dagen och bara minus 1-2 grader.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening