Foto: Daniel Iskander

Det hände när du sov

Nu är vi igång igen efter julen med morgonens nyheter!

Polisen uppger att det varit stillsamt i kommunen sedan i eftermiddags, men att Polis och brandkår kallades till Midgårdsbadet kl 00.01.
– Det har varit väldigt stillsamt, det har bara varit branden med gräsrullarna som ungdomar har tänt på, säger Anders Nord, arrestbefäl på Region Polisen Stockholm Nord.

Efter att märsta.nu varit i kontakt med Polisen under morgonen framkommer också att det varit ett inbrottsförsök på nedlagda ZAP i Märsta Centrum. En person med mörka kläder och Ikeakasse ska ha försökt bryta sig in men misslyckades.

Vädret: En klass 1 varning råder i länet pågrund av ett snöfall med halkrisk. Temperaturen på morgonen är -6 grader och på eftermiddagen runt -2 grader.

Trafik: Snöfallet under dagen kommer orsaka snöhalka! Men i skrivande stund finns inga rapporter om problem.

Kollektivtrafiken: Inga störningar.

Uppdaterad. 8.40

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.