Foto: Jamshid Jamshidi

Det hände när du sov

Häng med på nattens nyheter varje morgon!

Polis: Ett inbrott anmäldes vid 18-tiden på Skeppholmsvägen i Sigtuna. Tjuvarna gick då in genom att plocka bort en altandörr. Okänt vad som stulits men en anmälan är upprättat.

Polisen har även under söndagen sökt en försvunnen äldre man från ett boende. Mannen är född 1948 och dement med dålig motorik. Mannen har varit försvunnen förr. Polis har sökt i affärer och sjukhus men utan resultat.

Kollektivtrafik: Inga större störningar på pendeltågen och bussar går enligt tidtabell

Väg: Blött men inte halt, det börjar tjockna på mot Stockholm från TPL Märsta.

Väder: Mellan 8-19 grader och regn, det blåser även en del. Hösten kom sent men nu är den onekligen här.

Uppdaterad kl. 8.04

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening