Foto: Daniel IskanderSå här ska det bli när det är färdigtFoto: Sigtuna kommun
Därför höggs träden ner
Många har hört av sig under fredagen och undrat vad som händer vid busstorget och varför träden huggs ner, det hela är dock en del av ombyggnationen och träden var ruttna.
Sigtuna Busstation rör upp stora känslor i Sigtuna, många har hört av sig till märsta.nu med anledning av att träden nu fällts. Busstationen ska som märsta.nu rapporterade om för några dagar sedan byggas om och stängdes i måndags. När sigtunaborna vaknade i morse såg de att träden var nedhuggna. – De gamla träden har genomgåtts av arborist, och bedömts att inte klara av den påfrestning som ombyggnationen av stationen innebär, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.