Under hela juli har det varit relativt få fall av covid-19 i kommunen och även för vecka 30 syns ingen ökning som på andra håll i Region Stockholm.
Sigtuna kommun har mellan vecka 24-30 haft mellan 6-10 fall per vecka av covid-19. Som mest var det vecka 26 med tio fall. För vecka 30 konstaterades endast åtta fall vilket innebär 2 fall per 100 000 invånare. Totalt under pandemin har 4652 kommuninvånare provtagits med covid-19 vilket är 9,4 procent av samtliga kommuninvånare. Cirka 111 kommuninvånare har avlidit varav två av tre avlidna har bott antingen på särskilt boende eller haft hemtjänst.
I hela Region Stockholm var det för vecka 30 1245 nya fall, totalt har 258 000 testats positivt för viruset och 4364 har avlidit. Inga ytterligare avlidna har dock rapporterats in under hela vecka 31 och under hela juli är det ett fåtal som avlidit med covid-29 i både Stockholm samt riket. Den ökning av antalet fall som finns i övriga länet märks alltså inte av i Sigtuna kommun.
Blåljus En man skadades på tisdagsmorgonen i en arbetsplatsolycka på en byggarbetsplats i närheten av Arlanda. En byggställning föll över mannen, vilket ledde till att han fick ont i ryggen.
Nyheter Ungdomsarbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker och ligger nu på den lägsta nivån sedan februari 2020. Det visar färska siffror från Arbetsförmedlingen som Newsworthy sammanställt.
Notiser Sigtuna Vårdcentral i Humlegården invigdes i lördags med ett välbesökt arrangemang. Under tre timmar kom närmare 500 personer för att ta del av festligheterna och bekanta sig med den nya vårdverksamheten i centrala Sigtuna.
Nyheter Sigtuna kommun hade 52 719 invånare vid utgången av första kvartalet 2025. Det visar preliminära befolkningssiffror från Statistiska centralbyrån (SCB) som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket (SSHL) har valts ut att motta en svensk fana vid det officiella nationaldagsfirandet på Skansen den 6 juni. Fanan delas ut av H.M. Konungen under högtidliga former på Sollidens scen.
Nyheter Hyresgästföreningen i Sigtuna har fått en ny ordförande. Lola Svensson har nyligen tagit över rollen och redan hunnit engagera sig i flera frågor som rör hyresgäster i kommunen.
Blåljus Trafiken på pendeltågslinje 41 mellan Märsta och Rosersberg stoppades under onsdagskvällen på grund av ett olycksfall vid Märsta station. Ett omfattande räddningspådrag kallades till platsen med både polis, ambulans och ambulanshelikopter.
Politik Socialdemokraternas gruppledare Marie Axelsson riktar hård kritik mot den pågående byggnationen av det nya kultur- och aktivitetshuset i Valsta.
Politik Kommunstyrelsen i Sigtuna har beslutat att renovera Vikingahallen i Märsta. Beslutet togs vid sammanträdet den 12 maj och är en del av kommunens satsning på hälsa och välmående.
Blåljus En gräsbrand bröt ut på Hugingatan i Märsta under måndagskvällen. Larmet inkom klockan 21.39, och räddningstjänsten ryckte ut med högsta prioritet.