Chris Andersen från SigtunaFoto: Privat

Chris i musiktävling

Sigtunabon Chris Andersen är en av finalisterna till P4 Nästa 2017.

Chris Andersen är urpsrungligen från Hyltebruk men bor i Sigtuna med fru och tre barn sedan 13 år tillbaka. Han spelar även musik och country ligger varmt om hjärtat. Nu är han en av fem finalister till P4 Stockholm Nästa med låten ”Ung och dum”. Vinnaren utses av lyssnarna själva i en omröstning som startar 2:a juni.

Lyssna på intervju med Chris här

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening