Foto: Jamshid Jamshidi

Butik rånad på Södergatan

En butik rånades på Södergatan vid 14-tiden av ett flertal personer.

En mindre butik på Södergatan rånades vid 14-tiden uppger polisen. Det var en maskerad gärningsmän som stod för rånet med ett vapenliknande föremål. Gärningsmannen lämnade sedan i en väntande bil utanför butiken.

Vittnen ska ha lämnat bra beskrivning på bilen som hittat i närområdet. Även en person som kan kopplas till bilen grips av polis. Sökandet efter gärningsmannen pågår i centrala Märsta. En anmälan om grovt rån upprättade och det är i nuläget oklart exakt hur många personer som medverkade.

Aftonbladet rapporterar att personen som var inne i butiken var beväpnad med en automatkarbin och utanför var det en eller flera personer som höll vakt. Efter att hundpatruller satts in tillsammans med andra patruller kunde man spåra en misstänkt. Ingen person uppges ha skadads enligt tidningen.

Har du bild? Kontakta redaktionen

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.