Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Brandsläckare exploderade i trapphus

Vid 02.30 på lördagsnatten väcktes boende på Odensalavägen av en kraftig smäll och befarad rök i trapphus och lägenhet: -Larmet gick ut att det var rökfyllt i trappuppgången, säger Karin Altahr-Cederberg, stationsbefäl på Stockholm Nord.

Kl 02.27 fick räddningstjänst och polis samtal från personer på Odensalavägen 36B efter att de boende väckts av en kraftig smäll och mötts av rök i trapphus och lägenhet. När det större räddningspådraget skulle ta sig in i trapphuset för att släcka den befarade branden så visade det sig att en brandsläckare exploderat i trapphuset:
-Den detonerade i trappuppgången, säger Karin Altahr-Cederberg, stationsbefäl på Stockholm Nord.

Kastades med avsikt
Pulversläckaren ska med avsikt slängts mot en lägenhetsdörr, ingen person ska dock ha skadats fysiskt:
-Någon har kastat in en pulversläckare mot en lägenhet så att den har gått igång och fyllt hela trapphuset med pulver, fortsätter Karin Altahr-Cederberg, stationsbefäl på Stockholm Nord.

Dörren skadades av pulversläckaren, därför kommer patrullen upprätta en anmälan om skadegörelse uppger Karin Altahr-Cederberg. Enligt brandbordet på räddningscentral i Stockholms län kunde brandkåren lämna platsen efter en mindre ventilering och sedan lämna över ärendet till polisen.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.