Här på Norrsundavägen kördes brandmannen Anders Svärd på av en bilFoto: Jamshid Jamshidi
Brandman vädjar: Sänk farten
Efter måndagens tragiska händelse då en brandman avled efter att körts på av en bil vädjar en kollega i en debattartikel på Aftonbladet om att bilister ska sänka farten.
Brandmannen Marcus Eklund skriver i Aftonbladet om den tragiska händelsen som tog brandmannen Anders Svärds liv efter att ha blivit påkörd av en bil i samband med en räddningsinsats på Norrsundavägen. Marcus vädjar om att sänka farten och påminner om att brandmännen inte är odödliga. – Inte ens en superhjältes kropp tål stora stenar som kommer flygande, inte heller våra kroppar klarar inte stå emot bilar som kommer i full fart och kör på oss. Även vi brinner om vi stannar för länge inne i ett brinnande hus och ja, även vi skadas om vi av ramlar ner från ett tak.
Nyheter Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Nyheter Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.