En personbil hamnade i diket och en annan körde på en brandman. Foto: Jamshid Jamshidi
Kraftiga köer på vägenFoto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Brandman påkörd vid räddningsinsats

I samband med en avåkning på Norrsundavägen strax innan Arlandastads GK kördes en brandman på: - Vi utreder grov vårdslöshet i trafik, säger Albin Näverberg vid Polisens regionledningscentral.

Vid 6-tiden körde en personbil av Norrsudnavägen. Det rådde mycket halt väglag förbi platsen på morgonen och i samband med insatsen kördes en brandman på av en bil. Polis spärrade av vägen i båda riktningarna och framkomligheten var kraftigt begränsad i ca 2 timmar. Brandmannen ådrog sig så allvarliga skador att denne fick föras med ambulanshelikopter till sjukhus. Polisen utreder grov vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada. Den bil som orsakade påkörningen var kvar på platsen när märsta.nu anländer och Polis förhörde personer som var inblandade.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.