Brandkåren besöker Ekilla nu på förmiddagen

Efter bränderna igår kommer brandkåren att besöka Ekillaskolan under förmiddagen: - Tack vare Rektor Sara och hennes kollegor som agerat väldigt professionellt vid dessa tillfällen, så lyckades brändernas skada begränsas till initialförmålet, med en viss rökspridning och det viktigaste inga personskador, skriver Brandkåren Attunda i ett pressmeddelande.

Inom loppet av några timmar på torsdagen anlades flera bränder på Ekillaskolan, skolan har hjälpt till i utredningsarbetet genom att identifiera några misstänkta. Tack vare snabbt agerande från personal så lyckades bränderna inte sprida sig.

Med anledning av bränderna kommer Brandkåren Attunda att besöka Ekillaskolan mellan 9-12 idag för att informera om bränderna och svara på frågor från eleverna. Brandkåren kommer även att samverka och stötta och hjälpa till. Skolbränder kostar kommunerna minst en miljard om året och minst en skola varje dag har en brand i varierande storlek. Problem för elever som döms i domstol kan uppstå i framtiden eftersom de blir skadeståndsskyldiga. Sigtuna kommun har tidigare fört processer mot elever efter skadegörelse i Valsta och Ekillaskolan.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.