Foto: MMS-Bild
Foto: Magnus Granhagen
Omfattande brand på KämpastenFoto: Insändarbild
Rökpelare över SigunaFoto: MMS-Bild
Rökpelare över SigunaFoto: MMS-Bild

Brand på konferensanläggning

Rökpelare stiger över Sigtuna sedan en brand brutit ut på Kämpasten utanför Sigtuna: - Det brinner mycket kraftigt, säger ett vittne på plats till märsta.nu

SOS-Alarm larmades om branden vid 21-tiden, det ska röra sig om en brand på köket enligt de första uppgifterna. Samtidigt stiger rökpelare över Sigtuna och vittnen säger till märsta.nu att det brinner kraftigt i fastigheten.
– Det är en fullt utvecklad brand och en pågående insats, inriktningen är livräddning, säger Emil Skoglund vid räddningstjänsten till Aftonbladet

Aftonbladet rapporterar att branden riskerar att sprida sig, det blåser även i Sigtuna vilket kan påverka släckningen. Ett stort pådrag bestående av tretton enheter är på plats men det är i nuläget oklart om någon fanns i fastigheten när det börjande brinna.

Artikeln uppdateras…

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening