Foto: Pressbild/Fortum

Brand i Brista värmeverk

Ett stort pådrag larmades till Brista kraftvärmeverk strax före klockan 11 med anledning av att en brand brutit ut.

Ett stort pådrag kallades till Bristaverket under förmiddagen strax före elva med anledning av en brand. Enligt Bristaverkets ägare Stockholm Exergis presstjänst var det en mindre brand i anslutning till pannan som uppstod. Den hanterades dock snabbt av de anställda och släcktes. Men larmet hann ändå gå till brandkåren. Nu genomförs inspektion så att det inte skadats eller spridits någon glöd. Driften påverkas inte utan alla har fjärrvärmeleverans som ska ha det. Det finns heller ingen fara för allmänheten.

Uppdaterad kl. 12.16

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening