Foto: Genrebild/SAS

Böter för rökning på flyg

Under en flygning från Aten till Arlanda startade en passagerare eld i flygplanstoaletten för att tända en cigarett. 28-åringen döms nu för brott mot luftsfartsförordningen.

Det var den 2 december 2015 som en 28-åring man flög från Aten till Stockholm med ett SAS-plan. Mitt under den pågående flygningen bestämde mannen sig för att röka en cigarett inne på flygplanstoaletten.

”Möttes av rök”
28-åringen startade då eld för att tända sin cigarett – vilket utlöste flygplanets brandlarm. Flygplanspersonal tog sig till toaletterna, beredda att släcka en brand, men såg istället en person som lämnade den aktuella toaletten. När personalen tog sig in på toaletten så möttes man av rök och en cigarett som låg i vasken. Enligt en flygvärd som vittnat i rätten så luktade den utpekade mannen cigarettrök ur munnen.

”Visste inte att det var förbjudet”
Mannen erkänner att han rökt ombord på flygplanet men berättar i förhör att han inte visste att det var förbjudet – trots att han erkänner att han såg förbudskyltarna. Han säger även att han var väldigt sugen på att röka och inte kunde motstå suget, men tycker själv att det var väldigt dumt gjort.

28-åringen döms nu av Attunda tingsrätt för brott mot luftsfartsförordningen och får betala 1500kr i dagsböter.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.