Byggtakten i kommunen mattas av lite.Foto: Daniel Iskander

Bostadsbyggandet mattas av i kommunen

Sigtuna kommun som varit kända för sitt snabba bostadsbyggande har tappat länstopplistan efter att man ”bara” detaljplanelagt 1661 bostäder de senaste fyra åren.

Länsstyrelsen i Stockholms län tar sammanställt kommunerna som detaljplanelagt flest bostäder mellan åren 2012-2016. Sigtuna kommun som mellan åren 2008-2012 byggde mycket har stannat av i byggtakten. ”Bara” 1661 bostäder detaljplanerades mellan 2012-2016, därmed hamnar man på plats 20 i länet, i förhållande till folkmängd har det planerats in 3,61 procent.

Sundbyberg har under åren haft flest sett till sin folkmängd, med 23,10 procent eller nästan 11000 bostäder. Grannkommunen Väsby har detaljplanelagt 3212 bostäder, 7,36 procent i förhållande till folkmängden. I kommande bostadsförsörjningsprogram som antagits av Kommunfullmäktige planeras föra ca 900 bostäder om året de kommande fyra åren i Sigtuna kommun.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)