Björn von Sydow har valt att lämna sin post som ordförande i Arbetarekommunen: - Arbetet i KU i är alltmer arbetskrävande nu och jag hinner inte med det man ska göra som ordf i en stor partiorganisation som vi har i vår kommun, hälsar Björn i mail till redaktionen.
I lördags var det årsmöte för Socialdemokratiska arbetarekommunen. Bjärt von Sydow som valdes till ordförande ifjol på två år valde att lämna sitt uppdrag i förtid och till ny ordförande valdes Erna Wallström. Anledningen till att Björn avgår är att hans uppdrag i Konstitutionsutskottet är allt mer krävande och att han inte hinner med att göra det som en ordförande ska göra här i Sigtuna kommuns. Kommunstyrelsens ordförande Lars Bryntesson berättar via Facebook att mötet var folkligt, fullsatt och festligt. Viktiga punkter på dagordningen var skolan, äldreomsorg och bostadsbyggandet.
– För att klara utmaningarna måste människor vara i jobb. Därför gläds vi åt kraftigt minskad arbetslöshet i vår kommun, nu lägre än genomsnittet i Stockholms län, skriver Bryntesson.
Ska träffa medlemmarna
Erna Wallström var Valberedningens förslag men enligt ett pressmeddelande från Socialdemokraterna så har det aldrig nominerats så många kandidater till ordförandeposten som vid detta årsmöte. Erna har varit aktiv i Socialdemokraterna i Sigtuna kommun sedan 1976 och varit fullmäktigeledamot i 26 år bland annat. Hon arbetade tidigare som barnskötare och har varit fackligt engagerad i Kommunal. Erna säger att det är väldigt hedrande att väljas till ordförande och att hon inledningsvis ska lägga tid på att träffa föreningar, systerorganisationer och medlemmar.
– Jag vill att vi Socialdemokrater ska fortsätta fokusera på skolan, det handlar om våra barn och barnbarns framtid och ser med stor spänning fram emot den satsning vi inom kort kommer att göra på äldreomsorgen. I vårt arbete med att fortsätta förbättra välfärden i vår kommun får vi inte glömma bort att fortsätta hålla en mycket högt takt i bostadsbyggandet, fortsätter Erna Wallström.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.
Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.
Blåljus En man i 60-årsåldern greps på måndagen på Arlanda flygplats misstänkt för att ha försökt föra sin minderåriga dotter utomlands för att hon skulle giftas bort.