Bränderna var en skenmanöver för sprängningen
En butikslokal sprängdes på Tingvalla Foto: Insändarbild
Bilbrand på OdensalavägenFoto: Insändarbild
I Valsta Foto: Insändarbild
I MärstaFoto: Insändarbild

Bilar sattes i brand i samband med sprängning

Nitton bilar sattes i brand under natten i vad som kan ha varit en skenmanöver för att spränga en fastighet på Tingvalla.

Mellan klockan 1.30-2 började det explodera och brinna på flera platser i Märsta. Ute i Valsta och Märsta brann bilar på olika parkeringar. Samtidigt kom ett larm om explosion i fastighet på Tingvalla. Medan brandkår arbetade med att släcka bilbränderna såg boende på Tingvalla hur butikslokaler på Tingvalla var utsprängda.
– Vad är det som händer här, våra barn vaknar till explosion och helikopter, sa en tingvallabo till märsta.nu

Polisen har spärrat av runt en fastighet på Tingvallavägen efter explosionen. En teknisk undersökning kommer att göras. Vid 3.30-tiden började brandkår montera ner insatsen gällande bilbränderna. Totalt 19 bilar hade brunnit:
– När jag kollade ut från min balkong såg jag mycket rök så jag sprang över till parkeringsplatsen medan jag ringde 112, säger ett vittne från Valsta

Nationella bombskyddet ska undersöka fastigheten under dagen skriver SVT Stockholm. Flera personer ringde om smällen på Tingvalla:
– De sa att de hört en hög explosion och vi kan konstatera att det skett en detonation av någon form vid en entrédörr till en frisersalong, säger polisens vakthavande befäl Sylvia Oldin till SVT.

Polisen kan dock inte bekräfta något samband mellan sprängningen och bilbränderna. Polisen har pratat med vittnen som sett personer springa från detonationsplatsen på Tingvalla. Det finns inga misstänkta i nuläget.

 

 

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.