Bilar krockade på E4:an vid Rosersberg

Flera bilar krockade vid 12.30-tiden på fredagen i höjd med Trafikplats Rosersberg

Flera fordon var inblandade i en olycka vid Trafikplats Rosersberg. Olyckan inträffade klockan 12.30 och både bil samt en husbil ska ha varit involverade. Ett körfält stängdes av i samband med räddningsarbetet. Framkomligheten begränsades i riktning mot Märsta.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.