Bilar krockade på E4:an vid Rosersberg

Flera bilar krockade vid 12.30-tiden på fredagen i höjd med Trafikplats Rosersberg

Flera fordon var inblandade i en olycka vid Trafikplats Rosersberg. Olyckan inträffade klockan 12.30 och både bil samt en husbil ska ha varit involverade. Ett körfält stängdes av i samband med räddningsarbetet. Framkomligheten begränsades i riktning mot Märsta.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.